Πανεπιστήμιο Κρήτης – Σπουδαία διάκριση – Μετάλλιο για το βρώσιμο εμβόλιο του κορωνοϊού

Μια ακόμα σπουδαία διάκριση για το Πανεπιστήμιο Κρήτης και συγκεκριμένα για την ομάδα του iGEM–CRETE. Η συγκεκριμένη ομάδα διακρίθηκε για το project του βρώσιμου εμβολίου για τον κορωνοϊό.

Σύμφωνα με τον επίκουρο καθηγητή Μικροβιολογίας στο Τμήμα Βιολογίας του Πανεπιστημίου Κρήτης και επίτιμο καθηγητή στο Πανεπιστήμιο Exeter, Δρ. Παναγιώτη Φ. Σαρρή, η ομάδα διακρίθηκε στον παγκόσμιο διαγωνισμό Συνθετικής Βιολογίας του iGEM αποσπώντας το ασημένιο μετάλλιο.

«Μπράβο στην ομάδα μας, στους φοιτητές και τους επιβλέποντες καθηγητές», σημειώνει μεταξύ άλλων ο κ. Σαρρής.

Η σχετική ανάρτηση

Η πανηγυρική φωτογραφία