Μνημόνιο Συνεργασίας υπέγραψε το Χαροκόπειο Πανεπιστήμιο με το Rutgers, The State University of New Jersey, USA, ένα από τα παλαιότερα Ιδρύματα Ανώτατης Εκπαίδευσης των ΗΠΑ. Η υπογραφή του Μνημονίου σηματοδοτεί την ανανέωση, συνέχιση και ενίσχυση της ήδη υπάρχουσας ακαδημαϊκής συνεργασίας, με ιδιαίτερη αναφορά στην ανταλλαγή φοιτητών και διδακτικού προσωπικού, στην προώθηση της έρευνας μέσω της ανάπτυξης ερευνητικών συνεργασιών, έργων και προγραμμάτων, αλλά και στην ανάπτυξη κοινών μαθημάτων και δραστηριοτήτων αμοιβαίου ενδιαφέροντος.