Φοιτητής του ΑΠΘ κέρδισε την πρώτη θέση στην 8η Παγκόσμια Μπιενάλε Φοιτητικής Φωτογραφίας

Την πρώτη θέση, μεταξύ 170 φοιτητών από όλο τον κόσμο, κατέκτησε ο φοιτητής του Τμήματος Κινηματογράφου του ΑΠΘ Βασίλης Παντελίδης, στην 8η Παγκόσμια Μπιενάλε Φοιτητικής Φωτογραφίας, η οποία διοργανώθηκε από την Ακαδημία Τεχνών του Πανεπιστημίου του Νόβι Σαντ.

Η φωτογραφική εργασία, σύμφωνα με τον δημιουργό της, αποτελείται από μία σειρά εννοιολογικών αυτό-πορτραίτων, ετερόκλητων επεισοδίων που ανιχνεύουν την ανθρώπινη κατάσταση, αποτέλεσμα ζύμωσης μεταξύ του τραγικού και του κωμικού της ζωής.

Η πρώτη εικόνα της σειράς «Μονόλογοι/Monologues», που εξελίσσεται με την προσθήκη και νέων έργων, δημιουργήθηκε το 2018 και η πιο πρόσφατη το 2021.

Στην Παγκόσμια Μπιενάλε Φοιτητικής Φωτογραφίας συμμετέχουν προπτυχιακοί και μεταπτυχιακοί φοιτητές πανεπιστημιακών Τμημάτων και Κολεγίων που συμπεριλαμβάνουν το αντικείμενο της φωτογραφίας στο πρόγραμμα σπουδών τους. Οι φοιτητές συμμετέχουν στον Διαγωνισμό με πρωτότυπα έργα, τα οποία δημιουργούνται στο πλαίσιο των σπουδών τους.