ΠΜΣ Φυσικής με Ειδικεύσεις στη Θεωρητική και στην Πειραματική Φυσική – ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ

Στα πλαίσια του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών «Φυσικής με Ειδικεύσεις στη Θεωρητική και στην Πειραματική Φυσική» που λειτουργεί στο Τμήμα Φυσικής του Παν/μίου Ιωαννίνων (όπως αναμορφώθηκε με το ΦΕΚ αρ. φύλλου 1759, απόφ. 14220 /17-5-2018), θα διενεργηθούν εξετάσεις για την επιλογή είκοσι (20) μεταπτυχιακών φοιτητών για το ακ. έτος 2021-2022 την πρώτη εβδομάδα του Οκτωβρίου 2021.

Το Πρόγραμμα απονέμει Δίπλωμα Μεταπτυχιακών Σπουδών (Δ.Μ.Σ.) ως «Δίπλωμα Μεταπτυχιακών Σπουδών στη Φυσική με Ειδίκευση στη Θεωρητική Φυσική» ή «Δίπλωμα Μεταπτυχιακών Σπουδών στη Φυσική με Ειδίκευση στην Πειραματική Φυσική» (http://www.physics.uoi.gr/el/node/53).

Στις εξετάσεις γίνονται δεκτοί πτυχιούχοι των Τμημάτων των Σχολών Θετικών Επιστημών (Φυσικής, Χημείας, Μαθηματικών, Πληροφορικής, Επιστήμης Υλικών και Βιολογίας), και συναφών Τμημάτων Πολυτεχνικών Σχολών της ημεδαπής και ομοταγών αναγνωρισμένων ιδρυμάτων της αλλοδαπής από το Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π. (σύμφωνα με τον ν. 3328/2005 (Α’ 80)), καθώς και πτυχιούχοι Τμημάτων ΤΕΙ συναφούς γνωστικού αντικειμένου καθώς και φοιτητές των Σχολών αυτών, που προγραμματίζουν να πάρουν πτυχίο μέχρι τον Οκτώβριο του 2021.

Για περισσότερες πληροφορίες οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να απευθύνονται στη Γραμματεία του Τμήματος κατά τις εργάσιμες ημέρες και ώρες στο τηλέφωνο 2651007491.

Δείτε την προκήρυξη του ΠΜΣ.