ΔΠΜΣ «Θρησκεία και Παιδεία» – ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ

Το Παιδαγωγικό Τμήμα Προσχολικής Εκπαίδευσης (Π.Τ.Π.Ε.) του Πανεπιστημίου Κρήτης και το Τμήμα Θεολογίας του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης επαναπροκηρύσσουν για το ακαδημαϊκό έτος 2023-2024 την εισαγωγή 23 φοιτητών/τριών στο Δι-ιδρυματικό Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών με τίτλο: «Επιστήμες της Αγωγής: Θρησκεία και Παιδεία».

Η έναρξη των μαθημάτων του ΠΜΣ θα γίνει τον Οκτώβριο του 2023. Οι σπουδές είναι διετείς (τέσσερα εξάμηνα) και οδηγούν στη λήψη Μεταπτυχιακού Διπλώματος Ειδίκευσης (ΜΔΕ) στις “Επιστήμες της Αγωγής: Θρησκεία και Παιδεία”.

Οι ενδιαφερόμενοι/ες μπορούν να υποβάλουν την αίτηση τους με τον φάκελο υποψηφιότητάς τους με τα απαραίτητα δικαιολογητικά από 24/7/2023 έως 10/8/2023 ηλεκτρονικά στο e-mail: σε ενιαίο αρχείο PDF. Μετά την ηλεκτρονική υποβολή της υποψηφιότητάς τους οι υποψήφιοι/ες θα λάβουν εντός τριών (3) ημερών επιβεβαίωση λήψης της υποψηφιότητάς τους. Αν δεν λάβουν την ηλεκτρονική αυτή επιβεβαίωση, θα πρέπει να επικοινωνήσουν με την Γραμματεία του Π.Τ.Π.Ε. Παν/μιου Κρήτης. τηλεφωνικώς στο 28310-77652.

Η εξέταση της ξένης γλώσσας για όσους χρειαστεί θα γίνει θα γίνει δια ζώσης την Παρασκευή 8/9/2023 και ώρα 10.00 π.μ. στο Ρέθυμνο και στην Θεσσαλονίκη αντίστοιχα σε αίθουσες των δυο Τμημάτων.

Οι υποψήφιοι/ες φοιτητές/ήτριες θα κληθούν για συνέντευξη την Δευτέρα 18/9/2023 και ώρα 09.30. Η συνέντευξη θα γίνει από την Επιτροπή ηλεκτρονικά (μέσω Skype ή με epresence). Όσοι επιλεγούν θα φέρουν και τα πρωτότυπα δικαιολογητικά που ενδεχομένως θα τους έχουν ζητηθεί.

Σχετικές πληροφορίες δίδονται στο τηλ. από την κ Παυλάκι (10:30 -13:30) τηλ. 28310 77709, καθώς και από την ιστοσελίδα του Τμήματος και του Π.Μ.Σ

Περισσότερες πληροφορίες στην προκήρυξη του προγράμματος εδώ.