ΔΠΜΣ «Παραγωγή και Διαχείριση Ενέργειας» – ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ

Οι ενδιαφερόμενοι καλούνται να υποβάλουν την αίτησή τους ηλεκτρονικά από 15/5/2023 έως 11/6/2023. Οι υποψήφιοι μεταπτυχιακοί φοιτητές πρέπει να εγγραφούν ως χρήστες στη διεύθυνση gradapply.ece.ntua.gr/register και στη συνέχεια να υποβάλουν εμπρόθεσμα ηλεκτρονικά την αίτησή τους στη διεύθυνση gradapply.ece.ntua.gr.

Σκοπός του Προγράμματος «Παραγωγή και Διαχείριση Ενέργειας» είναι η εμβάθυνση στις διεπιστημονικές μεθόδους προσέγγισης και αντιμετώπισης των σύγχρονων ενεργειακών θεμάτων (ενεργειακές αγορές, παραγωγή ενέργειας από συμβατικές και ανανεώσιμες πηγές, αποθήκευση ενέργειας, τεχνολογίες Η2, μεταφορά και διανομή ηλεκτρικής ενέργειας, τεχνολογίες ευφυών δικτύων, διεσπαρμένοι ενεργειακοί πόροι, εξηλεκτρισμός ενεργειακών χρήσεων, ενεργειακή εξοικονόμηση και αποδοτικότητα, περιβαλλοντικά θέματα, αξιολόγηση επενδύσεων και διαχείριση ενεργειακών έργων κλπ.), ώστε να διαμορφωθούν στελέχη με οριζόντια κατάρτιση και εξειδικευμένη γνώση, ικανά να καλύψουν με επάρκεια τις αυξανόμενες ανάγκες των επιχειρήσεων, φορέων και οργανισμών του ενεργειακού χώρου.

Για περισσότερες πληροφορίες δείτε την προκήρυξη του προγράμματος εδώ.