Θερινό Σχολείο Ελληνικής Γλώσσας (AeGIS)

Το Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Αιγαίου διοργανώνει στη Ρόδο το πρώτο Θερινό Σχολείο Ελληνικής Γλώσσας (AeGIS), που απευθύνεται σε νέες και νέους από την ελληνική διασπορά, καθώς και σε διεθνείς σπουδάστριες/σπουδαστές. Το πρόγραμμα έχει διάρκεια τεσσάρων εβδομάδων και θα λειτουργήσει μεταξύ 1-28 Μαΐου 2023. Περιλαμβάνει:

• Εντατικά μαθήματα ελληνικής γλώσσας (4 ώρες την ημέρα).
  • Ειδικευμένο διδακτικό προσωπικό στη διδασκαλία της ελληνικής ως γλώσσας κληρονομιάς και ως ξένης γλώσσας.
  • Διδασκαλία σε διαφορετικά επίπεδα (Α1/Α2/Β1-Β2) με βάση το Κοινό Ευρωπαϊκό Πλαίσιο Αναφοράς για τις Γλώσσες (CEFR).
  • Πιστοποίηση (5 ECTS)
  • Διδασκαλία και αξιολόγηση με χρήση νέων τεχνολογιών.
  • Μικρές τάξεις, καθημερινή εξάσκηση σε περιβάλλον με φυσικούς ομιλητές.
  • Εκπαιδευτικές εκδρομές και περιηγήσεις (Σύμη, Χάλκη, Λίνδος, κ.α.)
  • Διαλέξεις και πολιτιστικές εκδηλώσεις.
  • Επαφή με τους ανθρώπους, τη φύση, και τον πολιτισμό της Ελλάδας.

Διαμονή σε κεντρικό ξενοδοχείο, κοντά στο πανεπιστήμιο. Ατομικά δωμάτια για κάθε σπουδάστρια/σπουδαστή. Δύο γεύματα την ημέρα (πρωινό και μεσημεριανό). Πρόσβαση σε χώρους άθλησης και αναψυχής. Περίοδος εγγραφών: Φεβρουάριος-Μάρτιος 2023.

Για περισσότερες πληροφορίες:  https://aegis-aegean.eu/